DO-KHYI

Historie plemene

 

O Tibeťácích již bylo pár článků (a dokonce i knih) napsáno, proto považujeme za zbytečné zde parafrázovat již jednou dané reálie. Místo rozsáhlého článku v této rubrice proto uvádíme odkaz, kde se lze o tomto krásném, a místy mýty opředeném, plemeni dočíst :-)

Historie plemene DO-KHYI ze stránek Klubu Tibetské dogy ČR.

Historie plemene DO-KHYI ze sránek Klubu Tibetskej dogy SK.

 

Standard

Standard: FCI-Standard č. 230 / 02. 04. 2004 / GB (Tibetská doga)

ZEMĚ PŮVODU: Tibet

PATRONÁT: FCI.

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.03.2004.

VYUŽITÍ: Společenský, hlídací a strážní pes.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 2 Pinčové a knírači – molosská plemena – švýcarští salašničtí a horští psi a další plemena.
Sekce 2.2 Molosská plemena, horského typu.
Bez pracovních zkoušek.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Tibetská doga (Do Kuti) je prastaré pracovní plemeno nomádských pastevců v Himalájích a je tradičním strážcem tibetských chrámů. Od prvního okamžiku, kdy se objevila ve starověku, je provázena velkými mýty. Od první zmínky Aristotelovy (384-322 př.n.l.) až po známé spisy Marca Pola, který se vydal do Asie roku 1271, všechny historické prameny vychvalují přirozenou sílu a impozantnost tibetského mastifa – po stránce fyzické i mentální. Dokonce i štěkot psů tohoto plemene bývá popisován jako jedinečná a vysoce ceněná charakteristická vlastnost plemena. Špičkoví Evropští kynologové z minulosti (například Martin a Youatt, Megnin, Beckmann, Silber a také Strebel a Bylandt) se tibetskou dogou intenzivně zabývali, protože byli fascinováni jejím původem a funkcí v tibetské kultuře. Někteří z nich dokonce považovali toto plemeno za prapředka všech velkých plemen psů horského typu a typu mastifa. Jedním z prvních psů plemene tibetská doga, kteří se prokazatelně dostali na břehy západního světa, byl pes zaslaný v roce 1847 královně Viktorii lordem Hardingem (indickým místokrálem). Později v 80. letech 19. století vzal Edward VII (princ welšký) dva psy zpět do Anglie. Jeden z prvních zaznamenaných vrhů tibetských dog se narodil v roce 1898 v berlínské zoologické zahradě.

CELKOVÝ VZHLED: Silný, těžký, dobře stavěný pes, se silnými kostmi. Impozantní; důstojný a vážný vzhled. Představuje kombinaci majestátní síly, robustnosti a vytrvalosti; je vhodný k práci ve všech klimatických podmínkách. Pomalu dospívá, feny dosahují plné zralosti až ve 2 – 3 letech, psi jsou plně zralí nejdříve ve 4 letech.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

  • Délka měřená od týlního hrbolu ke stopu odpovídá délce tlamy od špičky čenichu ke stopu, tlama však může být poněkud kratší.
  • Trup poněkud delší, než je kohoutková výška psa.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Nezávislý. Obranářský instinkt. Vzbuzuje respekt. Dokonale věrný své rodině a teritoriu.

HLAVA: Široká, těžká a silná. U dospělých se může tvořit vráska začínající nad očima a dosahující ke koutku tlamy.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Široká, velmi lehce zaoblená, se silně vyjádřeným týlním hrbolem.
Stop: dobře definován.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Široká, co nejtmavší v závislosti na barvě srsti, dobře otevřené nozdry.
Tlama: Dosti široká, dobře vyplněná a hluboká. Konec tlamy kvadratický.
Pysky: Dobře vyvinuté, pokrývající dolní čelist.
Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Klešťový skus je přípustný. Zuby na sebe těsně dosedají.
Oči: Středně velké, jakéhokoliv odstínu hnědé a v souladu s barvou srsti. Čím tmavší, tím lépe. Široce od sebe posazené, oválné a poněkud šikmo uložené. Oční víčka těsně přiléhající k oční bulvě. Důstojný výraz.
Uši: Středně velké, trojúhelníkové, visící, nasazené na úrovni mozkovny a očí, spadající dopředu a visící těsně podél hlavy. V pozornosti stočeny dopředu. Kůže uší je pokryta jemnou krátkou srstí.

KRK: Silný, dobře osvalený, klenutý. Lalok nepříliš vyvinutý. Pokrytý hustou a odstávající hřívou, která však u fen není tak výrazně vyjádřena.

TRUP: Silný.
Hřbet: Rovný, svalnatý.
Záď: Široká a spíše plochá.
Hrudník: Dosti hluboký, přiměřené šířky, s dobře klenutými žebry, které dodávají hrudnímu koši srdcovitý průřez. Hrudní kost dosahuje až pod úroveň loktů.

OCAS: Střední délky. Nasazen vysoko, na úrovni hřbetu, nesen vysoko, volně zatočený nad hřbetem, když je vzbuzena pozornost psa, nebo je-li pes v pohybu. Dobře osrstěný.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Rovné, dobře zaúhlené, celé pokryté hustou srstí.
Plece: Dobře uložené, svalnaté.
Lokty: Nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven.
Předloktí: Rovná. Silných kostí.
Nadprstí: Silné, mírně skloněné.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Silné, svalnaté, s dobrým zaúhlením. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné.
Stehna: Dosti dlouhá; silná, s tvrdými, ale nepříliš plasticky vystupujícími svaly.
Kolena: dobře zaúhlená.
Hlezna: Silná, nízko posazená.
S paspárky nebo bez nich.

TLAPY: Dosti velké, silné, kulaté a kompaktní, s dobře osrstěnými prostory mezi dobře klenutými prsty.

CHODY/POHYB: Pohyb plný síly, ale vždy lehký a pružný. dosahující daleko dopředu a se silným impulsem zezadu. Se zvyšující se rychlostí mají tlapy sklon pohybovat se více pod osou těla. Krok působí dojmem rozvážnosti. Tito psi jsou schopni pohybovat se v nejrůznějším terénu s vytrvalostí a pružností.

OSRSTĚNÍ

SRST: Kvalita srsti je důležitější než její množství. Srst je tvrdá, silná, krycí srst není příliš dlouhá, je s hustou a poněkud zvlněnou podsadou v chladném počasí; v teplých měsících je podsada poněkud řidší. Psi mají znatelně bohatší osrstění než feny. Srst je jemná, ale tvrdá, rovná a odstávající. Nikdy není hedvábná, vlnitá nebo zvlněná. Krk a plece jsou pokryty hustou, silnou srstí, jež působí dojmem hřívy. Ocas je huňatý a dobře osrstěný (s praporci); pánevní končetiny jsou v horní zadní části silně osrstěné (s praporci).

BARVA: Bohatá, sytá černá, s tříslovými odznaky nebo bez nich; modrá, s tříslovými odznaky nebo bez nich; zlatá počínaje sytou hnědožlutou až po tmavě červenou. Všechny barvy musí být co nejčistší. Tříslová sahá od sytě ořechové až po světlejší odstíny. Bílá hvězda na hrudi je přípustná. Minimální bílé znaky na tlapách jsou přijatelné. Tříslové odznaky se objevují nad očima, v dolní části končetin a na spodní straně ocasu. Tříslové odznaky na tlamě; odznaky podobající se brýlím kolem očí se tolerují.

VELIKOST:
Výška v kohoutku: Psi : Nejméně 66 cm (26")
Feny: Nejméně 61 cm (24")
VADY: Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

VÁŽNÉ VADY:

  • Nedostatečná fyzická kondice a zdraví.
  • Hlava lehká nebo silně vrásčitá.
  • Převislé pysky.
  • Výrazný lalok.
  • Vysoko anebo nízko nasazené uši.
  • Světlé oči nebo strnule upřený výraz.
  • Slabá pigmentace zejména nosu.
  • Sudovitý hrudník.
  • Ocas pevně zatočen nad zádí.
  • Nadměrné zaúhlení nebo strmé zaúhlení pánevních končetin.
  • Těžkopádný, vázaný pohyb.
  • Výška pod minimální stanovenou výškou, tolerance 2 cm.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
  • Podkus nebo předkus.
  • Jakékoliv barvy odlišné od výše uvedených, tzn. bílá, krémová, šedá, hnědá (játrová), fialová, žíhaná, vícebarevní psi.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.